27°C
BURSA HAVA DURUMU27°C Parçalı Bulutlu
BİZE ULAŞIN +90 (0) 224 273 02 58

Köyümüz

- +

Topuk Köyü, Orhaneli

topuk koyu

Tarihçe

Topuk Mahallesinin Kuruluşu 1300 lü yıllara dayanır. BURSA Tekfuru ile adronopolis (ORHANELİ) Tekfuru arasındaki gidip gelen elçilerin ve habercilerin bağlantısını kesmek için Osmanlı imparatorluğu bu bölgeye 4 adet akıncı sülalesi yerleştirmiştir. Yerleşen akıncı sülaleleri bu bölgede ekim dikim, hayvancılıklada uğraşarak zamanla köy görünümü almışlardır. Bu günkü Topuk Köyü Halkı bu akıncı sülalerinin devamıdır. Bu 4 akıncı sülalelerinin isimleri KADIOĞULLARI, DEREGOVUŞLAR, ÖMERLER ve SEFERLER olarak bilinir.

Coğrafya

Orhaneli’ne bağlı, 10 km kuzeyde bir köydür. Köy, H 937/M 1530 tarihli Muhasebe defterinde kayıtlı görünmemektedir. Ancak, 1908 Mülki taksimat listesi ile 1925 tarihli Yunan Fecayii köyler listesinde ve 1927 Salnamesindeki köyler haritasında Atranos’a bağlı olarak gösterilmiştir. İç İşleri Bakanlığının 1933 tarihli “Köylerimiz” adlı yayınında da Orhaneli’ne kayıtlıdır. Köy, 1908 yılında 61 hanedir. Mahallede, 1990′da 456 kişi yaşamakta idi.

Kültür

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri, tarhana çorbası, soğanlı yahni,cevizli lokum, umaç çorbası, dede salatası, yufka ıslaması, höşmelim, kapçık fasulyesi,

Coğrafya

Bursa iline 60 km, Orhaneli ilçesine 11 km uzaklıktadır.

İklim

Mahallenin iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları sıcak ve kurak. Kışları yağışlı ve soğuktur.

Ekonomi

Mahallenin ekonomisi Krom madeni, Orman,tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Mahallede, ilköğretim okulu vardır; fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça

https://tr.wikipedia.org/wiki/Topuk,_Orhaneli