20°C
BURSA HAVA DURUMU20°C Çok Bulutlu
BİZE ULAŞIN +90 (0) 224 273 02 58

Bizden Haberler

Topuk Köylüler

Köyümüzün Gölet Açılışı

- +

BURSA’DA TOPRAK SUYLA BULUŞUYOR

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Orhaneli’nin Topuk Mahallesi’ne yaptırılan sulama göleti açıldı.

Bugüne kadar arı kovanı, buzağı kulübesi, sera naylonu, çöken ağıllara çatı malzemesi, koyun ve yem dağıtımı gibi desteklerle çiftçilerin yanında olan Bursa Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınmanın tam anlamıyla sağlanması için tüm ilçelerde önemli yatırımları hayata geçiriyor.

Kırsal kesimden kente göçün önlenmesi ve bölge halkının refah seviyesinin yükselmesi hedefiyle öncelikle çiftçinin gelir artışını sağlayacak projelere ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, suyun olmadığı bölgelerde sulu tarıma geçiş için düğmeye bastı. Büyükşehir sınırlarına yeni dahil olan tüm ilçelerde sulama göleti inşaatlarına hız veren Büyükşehir Belediyesi tarafından Orhaneli’nin Topuk Mahallesi’nde, inşaatına geçtiğimiz yıl başlanan sulama göleti tamamlanarak tarımın hizmetine sunuldu. Bölge çiftçisi için adeta can suyu niteliği taşıyan göletin açılış törenine Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu ve vatandaşlar katıldı.

Yeni Büyükşehir yasasının gündeme girmesinin hemen ardından kırsal kesimdeki çalışmaları başlatan ve bu doğrultuda Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ile Tarım şirketini kuran Büyükşehir Belediyesi, her ilçenin yapısına özel tarımsal projeleri bir bir devreye almaya başladı.

Susuz topraklara can, ürün eşitliliği artışı ile de kalkınmaya hız verecek olan sulama göletlerini çok önemsediklerini dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Burası da sulu tarımın yapılamadığı en önemli bölgelerden bir tanesi. Halkın ısrarlı isteğiydi. Nihayet çalışmaları tamamladık ve bugün göleti halkın hizmetine açıyoruz. Sulu tarımla birlikte aynı araziden 2-3 çeşit ürün alınabilecek. Böylelikle çiftçimizin de gelirleri artacak. Köylümüz şehre göç etmesin. Kenar mahallelerde yaşamaktansa kendi köyünde kazansın ve bey gibi yaşasın. Yolların yapılmasından, altyapının tamamlanmasına ve üretimin desteklenmesine kadar her alanda projelerimiz devam ediyor. Ürünlerin dünya pazarlarında yer bulabilmesi, ürünlerin ambalajlanması ve pazarlanması noktasında bile biz çalışıyoruz. Yeter ki çiftçimiz daha çok kazansın, daha çok mutlu olsun. Bugüne kadar konuşulup, yapılamayanlar artık bir bir yapılıyor. Topuk sulama göleti çiftçiye, Orhaneli’ye hayırlı olsun” dedi.

Başkan Altepe, şuana kadar 1.2 milyon TL harcanan göletin ardından sulama sistemlerinin de kısa sürede tamamlanıp, hizmete açılacağını sözlerine ekledi.

Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu ise, “Kime oy vereceksiniz diye gelmedik. Seçimden seçime gelip nutuk atıp giden insanları çok gördük. Bakın en yakın seçime 3 yıl var ama Büyükşehir Belediyesi tam kadro Topuk köyünde. Daha neler yapabiliriz? Sulamayı ne zaman başlatabiliriz? Başka ne eksikleri var diye düşünüyoruz. Başkanımıza Orhaneli halkı adına teşekkürlerimi iletiyorum. Büyükşehir yasasından sonra daha da güçlü olduk. Niye arkamızda Büyükşehir Belediyesi var? Daha kapasiteli ve teknik açıdan daha güçlü kadrolar var yanımızda. Yapamayacağımız iş ve mazeretimiz yok. Yapılabilecek ne varsa bizden isteyin” diye konuştu.

Topuk Mahallesi Muhtarı İbrahim Hakkı Kaya da 25 yıllık hayali olan göleti bölgeye kazandırması dolayısıyla Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

Resim Galerisi

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.

avatar
28Aralık